Loading...
TeklonojiWebmaster

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir ve Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonu veya SEO, büyük arama motorlarında üst sıralarda yer almak için kullanılan terimdir. Yüzeyde yeterince basit görünüyor, ancak gerçekte, doğru şekilde yapılırsa, işiniz için gerçek faydalar sağlayacak zor bir iştir. Kabul edelim; herhangi bir değerin hiçbiri kucağınızda sihirli bir şekilde düşüyor.

Amacınız, ücretsiz trafik oluşturmak ve müşterilerinizin pazara sunmalarını sağlamaktır. Bunu yapmanın birkaç yolu var ve hepsi bir kez daha anahtar kelime seçimi, manipülasyon ve araştırmaya geliyor.

Anahtar Kelimelerinizi Seçme

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, web siteniz için tamamlanacak ilk ve en önemli görevdir. Gerçekten rekabetçi anahtar kelimeler ile bu kadar popüler olmayan ya da rekabetçi olmayanlar arasında bir denge oluşturmalısınız.

Hiç kimse anahtar kelimelerinizi kullanarak bilgi aramıyorsa, sitenizde hiçbir kitlenizin görünmeyecek. Anahtar kelimeleriniz arama terimlerinden oldukça popülerse, rekabet en üst seviyeye çıkmanızı önler ve yalnızca daha karmaşıkhale getirmek için sitenize çekmeye çalıştığınız kitle ile alakalı anahtar kelimeler seçmeniz gerekir. İlk SEO mayın tarlasında size rehberlik edecek basit bir çözüm var. Son derece rekabetçi olan ve popüler olanlar arasında bir denge oluşturan alakalı kelimelerin bir anahtar kelime listesi oluşturun.

Sıralamanızı Nasıl Ölçer?

Web siteniz ve ürünleriniz için seçtiğiniz anahtar kelimeler için şu an nerede olduğunuzu bilmeden sayfa sıralama görevinde ilerlemenize yardımcı olacak hiçbir şey olmayacaktır. İdeal olarak, gelecekteki müşterileriniz tarafından aranan alakalı anahtar kelimelerin bir listesini almalısınız. Bu anahtar kelimeleri web sayfanızın başlığına, açıklamasına ve meta etiketlerine ve özellikle de ilk cümledeki veya ikisinde, kopyanızın ortasında ve sonunda, satış kopyanızın bir çok yerine koyun.

Sayfa sıralamanızı kontrol etmeye hazır olduğunuzda, Google PageRank Raporu ile ÜCRETSİZ olarak yapabilirsiniz Bu çevrimiçi araç, sayfadaki formda girdiğiniz URL’lerin listesi için Google PageRank değerlerini kontrol edecektir. Nerede durduğunuzu ve neden olduğunu öğrendikten sonra, çabalarınızı arama motorlarında ayakta kalmanızı sağlamaya teşvik edebilirsiniz. 

Web sayfanızı oluşturma ve optimize etme

Şimdi, arama motoru pazarlamacılığının en kritik bölümüne iniyoruz. Amacınız, arama motorlarına web sayfalarınızda bulmak istedikleri şeyleri vermek ve değişen bir gerçeklikte etkili bir şekilde rekabet edebilmektir. Ne bilmek istediklerini nasıl öğrenirsin? Okumaya devam etmek.

Anahtar kelimelerinizi Google’da arayın ve onları neyin bu kadar yüksek tuttuğunu görmek için ilk 10 siteye gidin.

Bunları araştırın:

  • İçerik
  • Anahtar kelime yerleşimi
  • Anahtar kelime yoğunluğu
  • Anahtar kelime sayısı
  • Link popülerliği
  • kelime sayar

Bu sırada, bu ilk on web sitesinde renk, beyaz alan, grafik ve referansların kullanımını not etmek zarar vermez. Kendi web sitenizin görünümünü ve hissini geliştirmek için bazı iyi fikirler alabilirsiniz.

Web Sitesi Sayfalarınızı Yükleme

Yeni sayfanızı en küçük değişikliği bile yaptığınızda her zaman yüklemeniz önemlidir . Daha fazla değişiklik yapana kadar ya da haftasonuna kadar vb. Koymayın. Sadece sayfanızı güncel tutmayacak, aynı zamanda arama motorlarının Web’i yıkadığı robot örümceklerini çekecektir. Değişim, arama motoru örümceğine yeni içeriktir.

Web Sitenizi Arama Motorlarına Gönderme

Gönderim hizmetlerini bulmak için, “arama motoru gönderme hizmetlerini” arayın ve kullanmak istediğinizi seçin ve seçin. Akılda tutulması gereken tek şey, web sitenizi onlara gönderirken zaman harcayacak kadar trafiğe sahip yalnızca birkaç arama motorunun bulunmasıdır. Bir Google araması, arama motorları için En İyi 10 ve En İyi 100 liste ile geri gelecektir. İlk 10, manuel gönderileriniz için iyi bir hedef olacaktır.

Sitenize geri dönüş yaptığında, robot örümcekler sayfalarınızı sık sık ziyaret edecek ve genellikle sizden tekrar bir başvuru gerektirmeyecektir. Yine de, sahip olduğunuz her bir web sitesi için sıralamanızı aylık olarak kontrol etmek iyi bir uygulamadır. Arama motorları sık sık algoritmalarını değiştirir, bu da web sayfalarınız için bazı değişiklikler ve ince ayarlamalar gerektirebilir. Arama motoru optimizasyonu, bir kez yapabileceğiniz ve unutabileceğiniz bir teknik değildir. Web ve İnternet Pazarlama sahnesi bir kalp atışında değişebilir ve mevcut olduğu zaman, güncel kalmak için üstte olmanız gerekir.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Akıllı pazarlamacılar tarafından kullanılan en yeni kavramlardan biri, “uzun kuyruk anahtar kelimeleri” olarak adlandırılır ve pazarlama planlarında çok özel bir amaca sahiptir. Uzun kuyruk

Anahtar kelimeler, tüketicilerin ürünlerinizi satın almadan hemen önce kullandıkları çok özel bir arama ifadesi haline gelen üç veya daha fazla kelimeden oluşan arama ifadeleridir.

Tüketiciler tarafından yapılan aramaların çoğu daha genel ve “balıkçılık” veya “çerez tarifleri” gibi bir veya iki kelime ile sınırlıdır. Çoğunlukla sadece suları test ediyor ya da düşünecek bazı bilgiler arıyorlar. Ama satın almaya hazır olduklarında, tam olarak istediklerini bulmak için köpekbalığı benzeri bir odayla arama yapacaklar. Yukarıda bahsi geçen bu basit arama terimleri, “sinek olta takımı” veya “tuzlu su çubukları ve makaraları” veya “çikolatalı kurabiye tarifi kitapları” gibi uzun kuyruk anahtar kelimeleri olacaktır.

Tüketicilerin ister çevrimiçi ister çevrimdışı olsun, iyi tanımlanmış bir satın alma süreci olduğu düşünülmektedir. Bu satın alma sürecindeki ilk birkaç adım, müşterinin bir şey istemeyi, arama motorlarıyla çevrimiçi bilgi aramasını, onu bulmasını ve özellikleri ve fiyatları karşılaştırıp karşılayamayacağını veya gerçekten istediklerini görmesini sağlamaktır. Bu noktada, müşterileriniz bir veya iki kelimelik anahtar kelimeleri arama terimleri olarak kullanıyor.

Bir pazarlamacı olarak sizin için iki avantajı vardır:

  1. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri veya çok kelimeli özel ifadeler, arama motorlarıyla bir veya iki kelimelik genel ifadelerden daha iyidir.
  2. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri ile arama yapan kişiler, istedikleri ürünü bulmakta ve alıcı olma olasılığı daha yüksektir.

Bu yeni anahtar kelime öbeklerini kullanmak, ürünleriniz veya hizmetlerinizle ilgili olabilecek çok sayıda olası kombinasyon nedeniyle web sitenizde daha fazla sayfa gerektirecektir. Bu arada, Google bir web sitesinde daha fazla sayfa sever. İndeksleyen örümcekler için daha önemli ve önemli görünmenizi sağlar.

Yeni sayfalarınız diğer sayfalarınızdan tamamen farklı olmak zorunda değildir, ancak belirli bir uzun kuyruk konusuna odaklanmış olanların farklı sürümleri. Birkaç değişiklik, site trafiğinizdeki tüm farkları yaratacaktır. Her yeni sayfa için farklı bir uzun kuyruk anahtar kelimesi kullanarak benzersiz bir başlık oluşturun. Açıklama, meta etiketler, ana başlık ve gövde içeriğindeki aynı uzun kuyruk anahtar kelimesini kullanın. İstediğiniz trafiği çekmediğinizden emin olmayın.

Sitenizi ziyaret eden farklı müşterilerin bir ürün yelpazesini korumak için odağınızı değiştirin. Daha genel anahtar kelimelerden ve yüksek oranda hedeflenmiş trafik gönderen daha fazla sayfadan size trafik gönderen birkaç sayfa oluşturun, ancak daha küçük miktarlarda. Tüm bu arama motoru optimizasyonu süreci, işinizi yapabilecek veya bozabilecek hassas bir dengeleme eylemidir. İyi bir araştırma ve bir çizgi sağduyuyla ustalaşabileceğiniz bir öğrenme sürecidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir