Loading...
TeklonojiWebmaster

Bu Küçük Anten Gelecekteki Telefonların 5G Hızına Hazır Olmasına Yardımcı Olabilir

Bir gün, akıllı telefonlarımız 5G hücresel ağdaki verileri dağıtacak. 5G terimi, varsayımsal olarak daha yüksek veri hızları bize verebilecek bir nesil hücre sistemi. Pazarlama , konuşmak ve internet teklonojisi saniyede bir gigabit hızlarına ulaşabilecek. En azından bu fikir insanlara umut oluyor.

Bu hızlı hızları gerçeğe dönüştürmenin bir yolu milimetre dalgası denilen bir teknolojidir – bunu tahmin ettiğiniz, dalga boylarının milimetre olarak ölçüldüğü ve 30 gigahertz ve üstü gibi çok yüksek frekanslara sahip olduğu radyo dalgaları. Bu frekanslar, şu anda yaygın olarak kullanılan cep telefonları sinyallerinden çok daha hızlıdır.

Tabii ki, bu dalgaları ilk önce yayınlamak için hücre kulelerine ihtiyacımız olacak, ancak o zaman bile, cep telefonunuz doğru antenler olmadıkça bunlardan yararlanamayacaktır. Eski günlerde, FM radyoyu bir FM radyo ve anten olmadan dinleyemezsiniz ve aynı minik radyo dalgaları için de aynı şey geçerli değildir.

Sadece önemli bir gelişmeyi açıklayan Qualcomm’u girin: Modern akıllı telefonlara sığacak kadar küçük ve bu milimetre dalgalarını almak ve iletmek üzere tasarlanmış küçük anten modülleri geliştirdi.

 

Dalga Yapmak
Milimetre dalgaları zor olduğu için bilinir. Bir zorluk, o kadar ileri gitmemeleri ve bir diğerinin engellenmesi kolay olmasıdır. “Elinizi bir antene koyarsanız, sinyali tamamen kesecektir” diyor Qualcomm’da ürün pazarlaması üst düzey yöneticisi Mohammed Al Khairy. “Onlar, araba yüzeylerinden tam anlamıyla zıplıyorlar, insanları sektiriyorlar… ağaçlar üzerindeki yapraklar bile baz istasyonu ve akıllı telefon arasındaki görüş hattını etkileyecek.”

Qualcomm’un bu sorunları ele almanın yollarından biri, huzme şekillendirme tekniğini kullanmaktır – sinyali daha ileriye götürmek için sinyale odaklamak. Bir diğeri de şirket, dördüncü antenlerin dört tanesinin bir akıllı telefona sığabileceğini ve bu da sistemin fazlalık sağladığını söylüyor.

“Telefonunuzu belirli bir şekilde tutarsanız, eliniz aslında antenlerden birini engelleyebilir,” diyor Al Khairy. “Ama onlardan dört tanesine sahip olduğunuzdan, bunlardan birini bloke ettikten sonra, [başka] birine geçebilirsiniz.”

Qualcomm yeni anten modüllerinin tam boyutlarını açıklamayacaktır, ancak bir kuruşun yanı sıra bir fotoğraf da çiş boyutunun iyi bir göstergesidir.

 

Sürdürmek

Kablosuz taşıyıcılar 5G tekliflerini oluşturmak için çalışıyorlar ve milimetre dalga spektrumu bu çabaların bir parçası. AT & T, sadece milimetre dalga parçasından daha fazla spektrum kullanacak olsa da, Austin ve Dallas gibi şehirlerde milimetre dalgası kullanarak 5G’nin yuvarlandığını söylüyor. Ve Verizon ayrıca Los Angeles ve Houston gibi şehirlerde milimetre frekansları üzerinden 5G dağıtıyor. Tabii ki, bu radyo dalgaları onları yakalamak ve iletmek için telefonlarında antenler olmayan insanlar için yararlı olmayacak, bu yüzden Qualcomm duyuru önemlidir.

Milimetre dalga menfaat taşıyıcıları, çünkü mevcut spektrumun üzerinde bir bölge var; Yeni bir yol inşa etmek ve bir sürü kargo kamyonu göndermek gibi. Columbia Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri profesörü ve Federal İletişim Komisyonu’nun eski teknoloji sorumlusu olan Henning Schulzrinne, “Bu grupların bile dikkate alınmasının tek nedeni, alanın olduğu yer” diyor. Milimetrik dalga teknisyenlerinin, herkesin kendi telefonunda olduğu ve taşıyıcıların sinyalleri temiz, görüş açısı olarak yayınlayabileceği kalabalık stadyumlar gibi durumlarda devreye gireceğini görüyor.

Qualcomm açıklamasının “önemli bir kilometre taşı” gibi göründüğünü söylüyor; ancak antenler, telefon üreticilerinin onlara yetecek kadar ucuz olması gerekiyor. Akıllı telefonların yanı sıra, tüketicilerin milimetre dalgalarını kullanarak kendilerini bulabilecekleri başka bir yolun kentsel bir evdeki sabit bir Wi-Fi noktasından geldiğini belirtiyor. Sinyaller yakındaki bir kuleden gelebilir ve bir apartmanda bulunan bir pencere üzerindeki bir cihaz onları yakalar ve sonra bunu yerel bir ağa dönüştürür.

Ama aynı zamanda milimetre dalgalarının sihirli bir mermi olmadığını da not eder. Akıllı telefonunuzu fiziksel olarak bir hücre kulesi ve cihaz arasında olacak şekilde tutuyorsanız, bir sorununuz olabilir. “Vücudunuz neredeyse tüm bu milimetrik dalgaları emer” diyor, “bu antene ulaşma şansları olmadan önce” diyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir