Loading...
TeklonojiWebmaster

Mars’ ta 12 mil Çapında Bir Rezervde Yeni Keşfedilen Su

Mars şimdi kuru ve tozlu bir dünyadır, ama geçmişte bir noktada su vardı ve bugünlerde hala çalışabilir. Yine de, yeni bir araştırma, Kızıl Gezegen’in halihazırda bir düzine mil boyunca uzanan ve neredeyse bir mil buz altında gömülü olan büyük bir sıvı su kütlesine sahip olabileceğini ileri sürüyor.

Yeryüzünde hemen hemen her yerde su var. Bu nedenle, araştırmacılar, Kızıl Gezegen’in bir zamanlar hayata evsahipliği yapıp yapamayacağını görmek için Mars’ta uzun zamandır su izleri bulmuşlardır .

Mars şimdi yüzeyinde sıvı su için çok soğuk ve kuru. Bununla birlikte, önceki araştırmalar, eski deniz yataklarının ve Mars vadisinin nehirler, akarsular, göletler, göller ve hatta belki denizler ve okyanuslar gibi bir zamanlar kaplı olduğunu gösteren nehir vadisi ağları olarak ortaya çıkmıştır.

Şu anda, Martian kutuplarının etrafında bol miktarda su buz kalıntısı var. Mars’ta görülen karanlık, dar çizgiler, her bahar ve yaz mevsiminde birtakım yamaçlarından aşağıya inerek, Kızıl Gezegen’in olağanüstü ince havasına doğru hızla kayabileceğine işaret ediyor .

Martian yüzeyi altında sıvı suyun saklanabileceğini görmek için bilim adamları, Mayıs 2012 ile Aralık 2015 arasında toplanan verileri, Avrupa Uzay Ajansı’nın Kızıl Gezegeni çevreleyen Mars Express uzay gemisindeki Mars Yeraltı ve İyonosfer Sondajı (MARSIS) aracıyla analiz ettiler. MARSIS gezegenin yüzeyine nüfuz eden düşük yoğunluklu radyo sinyallerini iletir, bu da gezegenin kabuğuna nüfuz eder ve yoğunluk veya bileşimdeki değişikliklerle karşılaştıklarında geri yansır. Onlar bugün sonuçları açıklamasından Bilim .

Bu tekniği kullanarak, araştırmacılar, Mars’ın güney kutup buzullarının altında yer alan büyük bir yeraltı su rezervuarı gibi görünen şeyleri keşfettiler. Yüzeyin 1,5 kilometre (4,921 feet) altındadır ve 20 kilometre (12,4 mil) yana uzanır. Bunun bir parçası olmayan Maryland’deki Greenbelt’teki NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan bir gezegen bilim adamı olan Geronimo Villanueva, “Uzun bir süredir Mars’ta sıvı su kütlesi arıyoruz, bu yüzden kesinlikle heyecan verici” diyor. ders çalışma.

Henüz tüm rezervuarı henüz tanımlamamış olsalar da, muazzam görünüyor. Roma’daki Roma Tre Üniversitesi’nde jeofizikçi olan yazar ortak yazar Elena Pettinelli, “Bu bedenin altını göremiyoruz” diyor. “En azından iki ya da üç metre derinlikte.”

Yeryüzünde de derinin altında gömülü olan su kütleleri de var ve bunlar genellikle yaşama ev sahipliği yapıyorlar. Mil-kalınlığındaki Antarktika buz tabakası suyu hem donmadan korur hem de suyun erime noktasını düşürmek için yeterli basıncı emer. Pettinelli, “Bakterileri Antarktika’da görüldüğü gibi bulabilirsin, bu yüzden Mars’ta bulduğumuz şeyin mikrobiyal yaşamın korunması için iyi bir ortam olduğu iyi bir olasılık olabilir” diyor. “Mars yaşamı hayatta kalabilirdi.”

Mars’ın güney kutup buzullarının tabanındaki sıcaklıkların, saf suyun donma noktasının oldukça altında, yaklaşık 90 derece F (negatif 68 derece C) seviyesine ulaşması bekleniyor. Ancak, bilim adamları, Mars kayalarında bulunan magnezyum, kalsiyum ve sodyumun, bir salamura oluşturmak için suda çözülebileceğini belirtmişlerdir. Araştırmacılara göre, bu tuzlu su, üstteki buzun basıncıyla birlikte, bu su kütlesinin sıvı kalmasına izin verebilir.

Bu yeni keşfedilmiş vücudun bir su gölü, çamurlu bir çamur ya da bir akifer (yani, gözenekli bir kaya tutan su kütlesi) olması belirsizliğini koruyor. Pettinelli, “Sahip olduğumuz ekipmanla, bir göl ya da göl değilse söyleyecek bir yolumuz yok” diyor.

Mars’ta başka, daha küçük yer altı su kütleleri olabilir. Pettinelli, “Neden sadece bir tane bulacağımızı anlamıyorum,” diyor. Villanueva, MARSIS verilerinin gelecekteki madenciliğinin daha sulu ceplere dönüşebileceğini belirtti.

Mars’ın güney kutbunu inceleyen Mars Express’in sanatsal bir izlenim (çalışma alanı vurgulandı)
USGS Astroloji Bilim Merkezi, Arizona Eyalet Üniversitesi, ESA, INAF – Grafik Tasarım, Davide Coero Borga

NASA’nın Mars Keşif Gezegeni’ne monte edilen ve SHARAD olarak bilinen Mars’ı çevreleyen bir başka yere nüfuz eden radar sistemi bu rezervuarı tespit etmedi. Pettinelli, “SHARAD, MARSIS’in olabildiğince derinlere nüfuz edemeyen yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanıyor” diyor.

Tucson’daki Arizona Üniversitesi’ndeki bir gezegen bilim adamı olan Ali Bramson, bu çalışmada yer almayan bu rezervuarın, SHARAD’ın tespit edebilecekleri sınırların üzerinde olduğunu söylüyor. Bramson, “Sanırım her iki radar da benzer bir sinyal tespit ettiyse, sıvı için durum daha güçlü olurdu.”

“Markanın radar özelliklerine dair ek çalışmalar, tespitin yorumlanmasını onaylamak için gerekli olacaktır.”

Bu rezervuarın var olduğunu farz edelim (bilim adamları bunun olduğunu düşünür, fakat emin olmak için daha fazla sınava ihtiyacımız vardır), bilim adamlarının bu sudan örnekleri inceleyebilmesi uzun zaman alabilir. Bramson, “Mars’ın kutuplarındaki aşırı soğuk hava sıcaklıkları ve kış aylarında güneş ışığının olmaması, bir uzay aracının kutuplarda çalışmasını zorlaştırıyor.” Diyor. “Ek olarak, Mars’ın güney kutbuna iniş, orada yüksek rakım göz önüne alındığında son derece zordur, bu da giriş, iniş ve inişlerde bir inişi yavaşlatmak için yeterli miktarda atmosfer olmadığı anlamına gelir.”

Mars direklerinde ayakta kalabilen bir uzay aracımız olsa bile, suya henüz erişemiyoruz. “Bu varsayımsal subglacial sıvı su saptamasının yapıldığı buzun tabanına ulaşmak için kilometrelerin aşağı inmesi, başka bir gezegende uzaktan derin bir mesafe elde etmek için bugün sahip olduğumuz mühendislik yeteneklerini genişletmek için büyük bir yatırım gerektirecektir,” diyor. “Ancak, eğer başarılırsa, bilimsel olarak çok heyecan verici olacak ve diğer gezegenlerde mevcut olan ve gelecekte Mars’ta ve ötesinde insan keşiflerine yardımcı olacak kaynakların kullanımı için çok yararlı olacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir