Loading...
SağlıkYemek

Yemeğinizin Zamanlaması Genel Kanser Riskinizi Etkileyebilir

Bazı rutinlerin diğerlerine göre daha az uyumu vardır. Çok geç kahve iç, ve yatmakta zorlanacaksın . Çok geç kalın ve yolun aşağısında sağlık komplikasyonları geliştirme olasılığınız daha yüksek . Aksine, gecenin en çirkin saatine kadar uyanık kalmazsanız, en büyük yaratıcı projeyi bitirmek için daha iyi bir zamanınız olabilir .

Ve şimdi, daha uzun ve daha sağlıklı yaşamak istiyorsanız, daha erken bir akşam yemeği planlamaya başlama zamanı olabilir. Uluslararası Kanser Dergisi’nde bugün yayınlanan yeni bir çalışma , daha sonra akşam yemeğini yediğinizde, meme ve prostat kanseri geliştirme olasılığınızın daha yüksek olduğunu göstermektedir. Özellikle meme kanserinin en sık görülen kanser türü olduğunu düşündüğünüzde ve prostat kanserinin her dokuz kişiden birini ilgilendirdiğini düşündüğünüzde bu oldukça şaşırtıcı bir iddia .

İspanya’daki büyük bir grup araştırmacı tarafından yürütülen yeni çalışma, prostat kanseri olan 621 ve meme kanseri olan toplam 1.205 kişiyi (sırasıyla 872 ve 1.321 sağlıklı erkek ve kadın) araştırdı ve akşam yemeği ve uyku için tercih edilen zamanlarla ilgili veri topladı.

Araştırma ekibi, kanser ailesi, sosyoekonomik durum ve çevresel kanserojen etkenler gibi faktörleri ayarladıktan sonra, akşam saat 9: 00’dan önce akşam yemeği yiyen ya da yatmadan önce akşam yemeğini bitirdikten sonra en az iki saat beklenen bireylerin yüzde 26 civarında olduğunu buldu. Prostat kanserine yakalanma riski daha düşük ve meme kanseri için yüzde 16 daha düşük riskle karşı karşıyadır, saat 10: 00’dan sonra yemek yiyenler ya da günün son yemeğini bitirdikten hemen sonra yatağa giderler.

Böyle bir çalışmaya tam olarak nasıl ulaşabiliriz? Böyle bir soruşturmanın ortaya çıkışı belki de düşündüğünüz kadar sıra dışı değildir. Barselona Üniversitesi Küresel Sağlık Enstitüsü’nde araştırma görevlisi ve yeni araştırmanın baş araştırmacısı Manolis Kogevinas’a göre, bu soruşturmanın ivme, mevcut verilerin eksikliğidir.

Kogevinas, “Göğüs ve prostat kanseri gece vardiyası çalışması ve sirkadiyen bozulma ile en yakından ilişkili iki kanserdir” diyor. Sirkadiyen ritimlerdeki bozukluklar, uykuyu, enerji seviyelerini, hormonları ve vücut sıcaklığını düzenleyen biyolojik süreçlerin, 24 saat boyunca, bağışıklık sisteminde problemlere neden olduğu zaten bilinmektedir, bu da insanları tümör gelişimine daha duyarlı hale getirebilir. Kogevinas, ışığın sirkadiyen ritimleri etkileyen en önemli faktör olduğunu ve bunu diyetin takip ettiğini söylüyor.

Hayvan çalışmalarının yanı sıra diyetin zamanlamasının insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini gösteren az sayıda insan çalışması vardır, ancak Kogevinas bu araştırmanın çoğunun öğünlerin obeziteyi nasıl etkilediğini anlamakla sınırlı olduğunu (ve diyabet gibi obezite ile ilişkili komplikasyonların) ve kalp hastalığı). Yemek sürelerinin kanser oranlarını nasıl etkileyebileceğini özellikle belirten hiçbir şey yoktur.

Olmuştur epeyce çalışmalar incelemiş bulunuyoruz Ne kanserle ilgisi var diyet desenleri , ancak Kogevinas göre, “bu kanıt değil zamanlamasına, diyet ve miktarına türüne odaklanmaktadır. İnsanlarda büyük çalışmalarda diyetin zamanlaması konusunda neredeyse hiçbir şey yapmıyoruz ve bu yüzden bu hipotezi test ettik. ”

Elbette, bu düşünce çizgisinde birkaç büyük sorun var. Birincisi, iki birey vücutlarının en iyi yemek ve uyku için optimize edildiği zamanki doğal çerçeveye sahip değildir. Bir kişinin akşamüstü saat 9:00 akşam yemeği, diğerinin gece yarısı yemeği öncesi atıştırmalık zamanı, diğerinin ise düpedüz yatak zamanıdır. Tüm bu bireyler için en uygun yemek zamanları büyük ölçüde farklılık gösterir. Kanser riski için daha iyi bir öngörücü, bireyin kendi yemek zamanlarının, spesifik kronotiplerinin (tercih edilen uyku süresi ve süresi) önerdiği zamanlardan önemli ölçüde sapma gösterip göstermediğini izlemek olacaktır.

Ayrıca, yemek zamanının kanser oluşumunu neden etkileyeceği de net değil. Daha sonra yemek yedikten ya da yatmadan hemen sonra nasıl uyuyabiliriz, tümöralizme yol açan sağlık sorunlarına neden olur? Kogevinas, “mekanizmalar iyi anlaşılmamıştır ve çeşitli yollar içerebilmektedir” diye itiraf etmektedir. Bir öğün zamanlamasının, sonuçta kansere yol açan sağlık sorunlarına nasıl yol açabileceğini tam olarak anlamaksızın, çalışmanın yazarları yalnızca potansiyel korelasyonu vurgulamışlardır. nedensellik.

Çalışmaya katılmamış olan Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda bir epidemiyolog olan Corrine Joshu, “yazarların, yemek zamanının, büyük kanser önleme önerilerine bağlı olan katılımcılar arasında azalmış bir risk ile ilişkili olduğunu bildirdiklerini” belirtiyor. Akşam yemeği ve uyku arasında iki saatten daha uzun süre beklemiş olanların% 35’inin kanser geliştirme olasılığı daha düşüktü. Ancak, Dünya Kanser Araştırmaları Fonu veya Amerikan Kanser Araştırmaları Enstitüsü tarafından belirlenen önleme tavsiyelerine uymaları daha olasıydı. Bu, daha önce yemiş olan bireylerin, kanser önleme konusunda daha etkili olan başka yollarla daha sağlıklı bir şekilde daha sağlıklı bir şekilde uyum sağlayabileceğini düşündürmektedir.

Ayrıca, işleri zorlaştıran birçok faktör vardır. Araştırmacılar İspanya’da olduğu için, diğer birçok ülkeden daha geç yemeye eğilimli tamamen İspanyol katılımcıları vardı. Amerikalıların düşünebileceği kadar geç değil – araştırmacılara göre, İspanya’da saat 9: 00’da bir akşam yemeği Londra’da saat 8.00’da bir akşam yemeği olarak kabul ediliyor, ama sadece bir nüfus. Ortalama yemek zamanları ve uyku süreleri, bu çalışmanın başka bir yerde yapılmış olması halinde, sonucu ülkeyi ülkeye ve kıtadan kıtaya, büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu çalışmanın büyüklüğü de araştırma ekibini sadece yemek zamanlarının öz bildirimine dayanmaya zorladı. Kogevinas, “Birkaç onlarca ya da birkaç yüzlerce konunun daha küçük çalışmalarında, aktinlerin, sensörlerin ve günlük kalıpları kaydetmenin diğer yollarını kullanıyoruz” diyor. “Bu durumda, imkansızdı. Zamanlama değerlendirmemizde kesinlikle hata yaptığımızın farkındayız ”diyor.“ Muhtemelen “zamanlamanın [kanser üzerinde] etkisini hafife almaktan ziyade hafife alıyoruz.

Yine de, bunların hiçbiri çalışmanın hiçbir değeri olmadığını veya işten atılması gerektiğini söylemez. Tam tersine, yemek zamanlamaları üzerine odaklanan böyle büyük bir nüfus araştırması, bu tür soruşturmayı “türünün ilkinden olmasa da biri” yapar, diyor Joshu. “Yemek zamanı ile kanser riski arasındaki ilişkiyi anlamak, güncel hayatta özellikle önemlidir. Geçmişte yemek yeme, geçmişte olduğundan daha yaygın olabilir. ”

Yine de, bulguları doğrulamak için yapılması gereken çok fazla takip vardır. Joshu, biri diğerini etkilediğini söylemesi kabul edilmeden önce yemek zamanları ve kanser riski arasındaki biyolojik bağlantıyı anlama ihtiyacını ortaya koymaktadır. “Buna ek olarak,” diyor ve ekliyor: “Katılımcıların geçmişte yeme alışkanlıklarını hatırlamalarının istenmediği, ancak onları gerçek zamanlı olarak rapor etmeleri istenmediği ileriye dönük çalışmalar yararlı olacaktır ve yemek zamanı düzeninin bu kanser riskini azaltıp azaltmayacağının belirlenmesine yardımcı olabilir.”

Bu tek çalışmayı temel alarak yaşam tarzınızı radikal bir şekilde değiştirmek vaktidir, ancak akşam yemeğinizi hızlandırırsanız akşamınızı daha az telaşlı yaparsa, denemeyi düşünün. Stres ve uyku eksikliği, bağışıklık sistemi eksikliklerine katkıda bulunur ve bu, yaşam tarzı tercihlerinin kanser riskinizi etkilediği bilinen birkaç yoldan biridir. Daha erken bir akşam yemeği için plan yapmak, ev işlerinin geri kalanını zamanında ve yatakta yapılmasına yardımcı olabilir ve bu gerçekten sağlığınızı iyileştirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir