Loading...
Sağlık

Kağıt Kesiği Neden Bu Kadar Acı Veriyor?

Bir an için kağıt kesmeyi düşünün. Aniden ve tamamen beklenmedik bir şekilde olur, genellikle nihayetinde bu işten attığınız görevde bir şeyler elde edersiniz.

Üç ay önce size gönderdiği güzel süveter için teyzene teşekkür etmek için rahatlama anılarınızı hatırlayın, çok önemli anlarda, elleriniz sizi tanıdık görevlerinde başarısız oldu ve kağıdın kenarı, koltukların arkasına yaslandı. eti. O zaman acıyı – bilincinizi Teke doğru büken keskin, saf acı. Şey. Yani. Önemlidir. Sağ. Şimdi. Bazen bir dakika, farkındalık ve acı arasında, kaderle pazarlık yaptığınız zaman, gerçekleşmiş olanın umduğunu umuyoruz. Ama el gitti ve kanın ihtiyacı var.

Fiziksel olarak, kağıt kesiği çeşitli nedenlerden ötürü olduğu kadar acı veriyor. Genellikle vücudumuzun parmak, dudak veya dil gibi en hassas kısımlarında meydana gelirler. Bu vücut bölümlerinin sinir ağları, olağanüstü netlik ve özgüllük, basınç, ısı, soğuk ve yaralanma hissi ile ayırt edilebilir. Beynimiz, bu parçalardan gelen sinyalleri yüksek çözünürlükte almak için özel alanlara bile sahiptir. Parmaklarımızı, dudaklarımızı ve dilini normalde yaptıklarını bu kadar iyi hissettiren zarif algılama yetenekleri de yaraları daha da acıtıyor.

Bu son derece hassas alanlar, her zaman kullandığımız parçalar. Parmakların, dudakların ve dilin kesilmesi, gün boyunca tekrar ağrımayı tekrar tekrar yaşamaya mahkum ediyor. Son olarak, yaranın derinliği, derinin sinir liflerinin, daha derin ve daha yıkıcı bir yaralanmanın, ağrıyı iletme kabiliyetlerini bozan sinir liflerine ciddi şekilde zarar verebileceği şekilde zarar vermeksizin açığa çıkarması ve heyecan vermesi için mükemmeldir. Kağıt kesiği ile sinir lifleri yanar ve tamamen çalışır durumdadır.

Nasıl Durdurulur
Bir aile hekimi olarak, bir kâğıt kesiminin rahatsızlığını en aza indirmek için birkaç pratik yol önerebilirim. İlk önce, sabun ve su ile olabildiğince çabuk yıkayın. Bu, enfeksiyon olasılığını azaltacak ve yaranın hızla iyileşmesine yardımcı olacaktır. Yarayı temiz tutun ve mümkünse, birkaç gün boyunca yarayı hafifletmek ve yeniden açmayı sınırlamak için küçük bir bandajla kapatın.

Bir kâğıt kesiminin fiziksel etkileri gerçek bir sürtünme olsa da, kâğıt kesiminin zihinsel ve duygusal tepkisi beni büyülüyor. Hem kasıtlı kendine zarar verme (örnek: kesme) hem de büyük kaza sonucu yaralanma (örnek: uzuv ya da felç kaybı olan araba kazası), psikolojik etkileriyle ilgili devam eden araştırmalara önemli katkıda bulunduğunda, küçük kaza yaralanmaları işe yaramaz – ve bu da sorun değildir. Araştırmaya ihtiyaç duyan gazetecilikten daha acil konular var.

Ama bir an için kâğıt kesimlerinizle ilgili sahip olabileceğiniz duyguları bir düşünün: bir zarfı yalama sıradan eyleminin bir yaralanmaya yol açması (ve çok fazla kan!); Vücudunuzun böyle basit bir görevi koordine etmediğinden utanç (neden bu her zaman başıma geliyor?); Kendini incitmek için öfke (arrrgh!); tekrar olacağına dair kaygı (hala daha fazla zarfım var!). Kağıt kesimleri önemsizdir, ancak karmaşık bir duygusal tepkiyi başlatabilirler.

Kâğıt kesintileri bize, kazara kendimizi incitebileceğimiz basit bir görevi bile kaç kez gerçekleştirdiğimiz önemli değil. Bu bizi komşumuzun ağrılarına biraz daha sempatik kılıyorsa ve biraz daha alçakgönüllüyse, belki de kâğıt kesintileri bize de iyi gelir. Olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir