Loading...
SağlıkTeklonojiWebmaster

Evinizi Klimasız Soğutun

Klima, yaz boyunca çalışmak için çok daha kolay hale getirir. Aslında, halk sağlığı için önemli bir araçtır . Ancak, AC’nizi çalıştırmak da elektrik faturanızı arttırır, enerji santrallerini daha fazla fosil yakıt yakmaya zorlayarak kirliliği artırır ve sıcak geceleri daha da sıcak hale getirir .

Eğer ekolojik olarak düşünüyorsanız, eviniz için yenilenebilir enerjiyi kurmak veya yenilenebilir kaynaklardan enerji satın almak isteyebilirsiniz. Ancak çevreyi önemsediğinizde veya ayın sonunda devasa faturadan nefret ederseniz, kolay bir düzeltme daha az klima kullanmaktır.

Evin dışında, vücut ısınızı düzenleyin ve bol su içirin. İçinde, AC’yi çevirmeden önce sıcaklığı düşürmek için çok şey yapabilirsiniz .

Isı ve Nem
Klima olmadan giderken, iki faktör göz önünde bulundurmanız gerekir: genel ısı ve nem. Sıcak bir günde, terleme vücudunuzu çekirdek sıcaklığına döndürmek için şaşırtıcı derecede etkili bir yöntemdir. Cildinizdeki damlacıklar sıvıdan gaza geçiş yaparken, buharlaşma, vücudunuzun ısısını çekerek, cildinizin altındaki kanı soğutarak vücudun çekirdeğine geri dönerek genel sıcaklığınızı azaltır.

Ancak havada nem, bu süreci durduracaktır. Meteorolojik açıdan nem, atmosferin tutabileceği su buharı miktarıdır. Daha nemli, terinizin buharlaşması için daha az yer var. Ve vücudunuzun doğal soğutma sistemi olmadan, her şey daha sıcak hisseder. Sadece ovalamak için, sıcak hava soğuk havadan daha fazla su tutabilir, bu nedenle sıcak aylarda nemin daha yüksek olması muhtemeldir.
Bu durum, soğuk tutmak, cildinizi buharlaştırmak için olabildiğince fazla ter almanızdır. Bunu yapmak için, vücudunuzda hareket eden nispeten kuru havanın tutulması gerekir. Ve evinizin kurulumu bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Mimarinizden Yararlanın
Ortamınızı soğutmak büyük ölçüde konveksiyonla çalışma konusudur, sıcak havanın yükselme eğilimi. Bir odayı soğutmanın en iyi yolu ısınmayı ve dışarı çekmektir. Bonus olarak, uygun havalandırma da nemi kontrol eder, böylece brüt yapışkanlık hissi de uçabilir.
Öncelikle evinizin inşaatına bir göz atın. Sıcak yazlar, ev hanımları için yeni bir problem değildir ve eski evlerde kullanabileceğiniz tasarım özellikleri olabilir.

Örneğin, bir oda genişliğinde ve geriye uzanan “av tüfeği” evleri, ekran kapıları ve açık pencerelerle çapraz esintiler yaratır. Bir melez meltemi, sıcak havayı çekerek evinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Bu esintileri elektrikli fanlar ile geliştirebilirsiniz (daha sonra bunun üzerine).
Büyük sarımlı sundurmalara sahip evler de daha düşük sıcaklıklara sahiptir. Çünkü dış yapı, doğrudan güneş ışığını emerek iç odaların aşırı ısınmasını önler.

Bazı durumlarda, soğutma özellikleri kapalı olabilir. Örneğin, kubbeler, bir eve kaçmak için sıcak hava vermek için tasarlandı. Fakat inşaatçılar eski evlerde merkezi hava kurduklarında, bu bacaları çatıya çevirmiş olabilirler. Tavan aralığınızdaki tıkanmış hava kanallarını veya boşlukları temizlerseniz, daha iyi hava sirkülasyonu fark edebilirsiniz (ve keyfini çıkarın).

Güneş Işığından Uzak Tutun
Güneş ışığıyla evinize çok miktarda sıcaklık geliyor. Tek tek odalarda, bu ışınları karartma perdeleri veya gölgeleriyle kontrol etmelisiniz . Güneş ışığını hala istiyorsanız, doğrudan güneşe maruz kalmayan pencerelerde perdeleri açın; Bu, dolaylı güneş ışığının süzülmesine izin verir.
Perdelerin dışa bakan tarafının rengi de önemlidir. Rengi görüyoruz çünkü ışığın belirli bir dalga boyu bir nesneyi sarar. Isı kızılötesi ışık olarak yandığından, kırmızı, turuncu ve sarı gibi “sıcak” renkler en fazla sıcaklığı saptırır.

Elbette, herkes vampir gibi yaşamayı sevmez. Daha fazla ışığa ihtiyacınız varsa, perdelerin yerine güneş perdelerini ve pencere renklerini göz önünde bulundurun. Bu tedaviler başkalarına izin verirken radyasyonun belirli dalga boylarını kaldırabilir.

Yeşil bir başparmak varsa, başka yararlı bir teknik, houseplants. Kaktüsler, aloe ve succulents gibi kserofitler dahil olmak üzere bazı tipte houseplantlar; Bromeliadlar gibi “hava bitkileri”; ve sık sık sulama gerektirmeyen herhangi bir yeşillik — suyunu çevrelerindeki havasından alın. Pencerelerde veya pencere kutularında yetiştirirseniz, güneş ışığını engellerken biraz nemlendirir. Ancak, tüm yeşillikler mutasyona uğramış şartlarda büyür, bu yüzden yerel bahçelerinizden ideal bitkileri bulmasını isteyin.

Fanlarınızı Yerleştirin
Fanlar havayı kendi başına soğutmuyor. Bunun yerine, vücudunuzun buharlaşmış terlemesini ortadan kaldırmaya yardımcı olan harekete geçirirler. Bu yüzden hava akışını en üst düzeye çıkarmak için bunları yerleştirmelisiniz.

Başlamak için, elektrikli fanları pencerelerinize yerleştirin (açıksa). Üfleyicileri mümkün olduğu kadar yükseğe yerleştirmeye çalışın, ideal olarak üst kanatta. Odanın dışına sıcak havayı emmek için dışarıya bakmaları gerekir. İki katlı bir eviniz varsa, hayranlarınızı üst kattaki pencerelere yoğunlaştırın (ya da en azından bu pencerelerin üstteki kanatlarını alçaltın), böylece konveksiyon sıcak havayı yukarı ve aşağı çekmeye yardımcı olabilir.

Tavan fanları da yardımcı olabilir. Bunlara sahipseniz, konveksiyondan en iyi şekilde yararlanmak ve daha soğuk havayı yukarıya çekmek için saat yönünün tersine döndürüldüklerinden emin olun.

Konveksiyonun artırılmasına ek olarak, fanlar çapraz meltem kurabilir. Bu hava akışları arasındaysanız, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Cross Breezes kurmak için sadece iki boyutta düşünmeyin. Kapıdaki bir fan havayı hareket ettirir ve pencerede bir diğeri de aynı şeyi yapar – ancak bunları stratejik olarak ayarlarsanız, pencere fanı sıcak havayı dışarı çekerken kapı fanı size soğuk havayı üfleyebilir.

Evinizde bir “fan ağı” tasarlamaya biraz zaman ayırın. Bu, odalardan geçen havanın hareket etmesini sağlamalıdır, böylece sabit akışınız olur.

Nemi yönetin
Bazı şeyler nemli hissederken, birkaç nem giderici odayı daha rahat hale getirebilir. Bir nem alıcı gerçekten iş için tek makinedir – duvar ünitesi AC’leri nemi kaldırabilir, ancak bilim onlara karşı çalışır.

Havayı sudan çıkarmak için, suyu çiğ noktasından, suyun gazdan sıvıya geçiş sıcaklığına düşürmelisiniz. Klimanızın arkasındaki kondansatörler gerçekten çiğ noktasının altına gidebilir; Bir klimanın su damlayan suyunu görürseniz, tam olarak bu gerçekleşir. Sorun, çiğlenme noktasının sabit bir sayı olmaması, bunun yerine yoğun olarak hem nem hem de dış ortam sıcaklığına bağlı olmasıdır.

Genel kural olarak, nem oranı ne kadar yüksekse, çiy noktası dış ortam sıcaklığına daha yakındır. 80 ° F ve yüzde 75 nemde, örneğin, çiy noktası 71 ° F’dir. Ancak yüzde 52 nem oranında, 59 ° F. Pencere üniteniz odayı o noktaya kadar soğutsa bile, titizlikle etkileneceksiniz.

Yani aşırı sıcak, aşırı nemli değilse ya da gerçekten şanssızsanız ve ikiniz de, havadaki rahatsızlığı çekmek için duvar ünitesine güvenmeyin. Gerçekten sefil günler için, bir nem giderici olsun.

Cihazları Kapatma
Yoğun bir günde, evinizdeki ısı kaynaklarını sınırlamak isteyeceksiniz. Mutfakta, sıcak fırınınızı kullanmak yerine, yiyecekleri çok yüksek sıcaklıklarda üretmeyen, saksı tencereleri veya mikrodalga fırın gibi ayrı cihazlarda pişirmeyi deneyin. Ya da sadece salatalar gibi pişmemiş yemeklere sadık kal.

Pişirmenin ötesinde, diğer cihazlar da gereksiz ısı üretebilir. Örneğin, bulaşık makinesini çalıştırmak yerine bulaşıkları yıkamalısınız. Banyoda, en azından yaz için – kişisel rejiminizden, fön makinesi kurumasını ve diğer sıcak bakım uygulamalarını bırakın.

AC kullanımınız Zamanı
Bu teknikler, merkezi bir hava sistemi veya birkaç iyi yerleştirilmiş duvar ünitesi kadar evi soğutmaz, ancak evinizi daha rahat hale getirir. Ve yine de bu sistemleri klima ile uyumlu olarak kullanabilirsiniz: Evinizin sıcaklığını azaltabilir, böylece AC’de krank yaptığınızda daha azına ihtiyacınız olur ve daha az güç harcarsınız.

Sonunda klimayı açtığınızda, verimli bir şekilde kullanmayı unutmayın. Bu soğuk acele israf etmek istemiyorsunuz, bu yüzden pencerelerinizi sızıntılara karşı kontrol edin, ki bu da hava tahliyesiyle yapıştırabilirsiniz. Evinizin bir garajı veya esintisi varsa, doğrudan dışarıdaki bir kapıyı açtığınızda soğuk hava kaçışına izin vermek yerine evinize girip bu konumlardan çıkmayı deneyin.

Sıcak hava yükseldikçe, soğuk hava dalgaları gibi – ve bu eğilimi kontrol etmeniz gerekiyor. Örneğin, AC’nin bulunduğu herhangi bir odada, soğuk havanın bodruma batmasını önlemek için ısıtma deliklerini kapatın. Ayrıca, iklimlerin önemli olmadığı odalarda enerjiyi boşa harcamamanız gerekir. Hava boşken boş yedek yatak odasının ve depolama dolabının kapılarını kapatın.

Ünitelerin kendileriyle, enerji tasarrufu modlarına sahip cihazları yüklemelisiniz. Hava bir hedef sıcaklığına ulaştığında bunlardan bazıları otomatik olarak kapanacaktır; diğerlerinin yapılandırması gereken zamanlayıcılar vardır, bu sayede üniteler evi daha sıcak bir seviyede terk eder veya hiç kimsenin evi olmadığında tamamen kapanır.

Merkezi bir hava sisteminiz varsa, Nest gibi bir akıllı termostatla birlikte yardımcı olun . Bu akıllı cihazlar, AC alışkanlıklarınızı zamanla öğrenecekler. Daha sonra enerji tasarrufu için hava akışını düzenleyebilirler.

Gezegeni kurtarmak, elektrik şebekesini kaydetmek ya da sadece birkaç dolar kazanmak isteyip istemediğinizi , aşırı ısınmayı önleyebilirsiniz – minimum AC ile.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir