Loading...
Webmaster

Akıllı Telefonunuzu İz Bırakmadan Nasıl Kullanabilirsiniz?

Telefonunuzu bir grup sohbetine katılmak, bir YouTube videosunu izlemek veya internette arama yapmak için her zaman kaptığınızda, dijital bir etkinlik izini bırakırsınız. Bu ayak izi, bir dahaki sefere arkadaşınızın cihazını ödünç aldığında gizliliğinizi tehlikeye atabilir. Telefonunuz gerçekten vicdansız olmayan ellere düşerse, kişisel bilgilerinizi de riske sokar.

Bu kılavuzda, cihazınızın diğer kullanıcıların kolayca çarpabileceği verileri günlüğe kaydetmesini ve saklamasını nasıl engelleyebileceğinizi açıklayacağız. Uygulamaların buluta gönderdiği bilgileri kısıtlamak yerine, telefonunuzun yerel depolama alanını temizlemeye odaklanacağız .

Gizli Olun
Telefonunuzdaki web tarayıcınız, bilgisayarınızdaki gibi, veri sınırlayan gizli veya özel mod sunar. Bu modda bir oturum açtığınızda, uygulama ziyaret ettiğiniz sayfaları ve pencereyi kapatır kapatmaz aradığınız anahtar kelimeleri unutacaktır.

Ancak, özel tarama sizi görünmez yapmaz. Örneğin, Facebook’un web portalına gizli modda giriş yaparsanız, sosyal ağ etkinliğinizi kaydeder. İnternet servis sağlayıcınız (ISS), tarama işleminizi de görür ve çevrimiçi davranışınızı da kaydedebilir. Göz atmayı ISS’nizden gizlemek için, bir Sanal Özel Ağa (VPN) güvenmeniz gerekir ( bu güvenlik araçları ve uygulamalarına ilişkin daha fazla bilgi için ). Ancak, telefonunuzun yerel deposunda kalan kaydı temizlemeyi hedeflerseniz, bu mod kendini çok etkili bir şekilde ele alır.

Bu modu kullanma işlemi tercih ettiğiniz tarayıcı uygulamasına bağlı olacaktır. Örneğin, Chrome ile gizli mod başlatmak için sayfanın sağ üst kısmındaki Menü düğmesine (üç nokta) dokunun ve Yeni gizli sekmesini seçin . Gizli göz atmayı unuttuysanız, kayıtlı verilerinizi yine de temizleyebilirsiniz. Sadece isabet Menü> Ayarlar> Gizlilik> Tarama verilerini temizle .

İPhone Safari kullanıcıları,Sayfaları göstere dokunun Ekranın sağ alt simgeyi (iki kareler) ve seçim Özel . Şimdi, yeni bir pencere açmak için Artı düğmesine dokunduğunuzda , bu bir gizli olacaktır. Özel modun dışında toplanan verileri silmek için Ayarlar uygulamasını açın ve Safari> Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle‘yi seçin .

Mesajları Sil
Kendi kendini imha eden mesajlarla sohbet uygulaması kullanmıyorsanız , konuşmalarınızın kayıtlarını tutacaktır. Tabii ki, çoğu insan eski iletişimlerini kontrol etmeyi sever , ancak yıllarca süren bir iş parçasının her anını korumanız gerekmez. Bu eski konuşmaları manuel olarak silebilir veya daha az zaman harcayan bir seçeneği deneyebilirsiniz: Belirli bir süre geçtikten sonra sohbet geçmişini otomatik olarak silebilirsiniz.

İOS’ta, Ayarlar uygulamasını açın, Mesajlar> Mesajları Sakla‘ya gidin ve mesajları 30 gün sonra otomatik olarak kaybolacak şekilde ayarlayın. Uygulamanın kendisinde, ön ekrandan sohbetleri manuel olarak silebilirsiniz: Konuda sola doğru kaydırın ve ardından Sil düğmesine dokunun .

Ne yazık ki, tüm sohbet uygulamaları bu otomatik açma işlevini sunmuyor. Telefonunuzda konuşma izini bırakmak için manuel silme işlemine dönmeniz gerekebilir. Bu zaman alıcı olabilir, ancak zor değildir. Örneğin, Android’in varsayılan SMS uygulamasında, İletiler’e uzun bir basış yaparak ve ardından ekranın sağ üst tarafındaki Çöp Kutusu simgesine dokunarak bir sohbeti silersiniz .

Bazı uygulamalar tüm geçmişinizi bir kerede temizlemeyi kolaylaştırır. WhatsApp durumunda, uygulamayı açın ve Ayarlar> Sohbetler> Sohbet geçmişi> Tüm sohbetleri sil‘e gidin . Ardından, en son mesajlarınızı düzenli olarak kontrol edip tekrar silmek için not edin.

Başka bir çözüm, daha önce bahsi geçen kendi kendini imha eden mesajları göndermektir. Bu seçenek ile uygulamalar arasında Telegram Messenger , Facebook Messenger ve Snapchat bulunmaktadır . Daha fazla bilgi için, kendi kendini imha eden mesaj uygulamalarına ilişkin kılavuzumuzu inceleyin .

Sınırlı Uygulama Kaydı
Telefonunuzdaki uygulamaların her biri, etkinliklerinizi kaydetmek için biraz farklı bir yaklaşım sergileyecektir. Bazıları gizli modunu kullanarak bakışlarından kaçınmanıza izin verirken, diğerleri sizden soracaktır.

Örneğin, YouTube’un Android sürümü (henüz iOS sürümünde mevcut değildir), izlediğiniz videoları izlemeyen bir gizli mod eklemiştir. Bu modu etkinleştirmek için uygulamayı açın, ekranın sağ üst köşesindeki avatarınıza dokunun ve Gizli Kodu Aç’ı seçin .

Öte yandan, Google Haritalar konumunuzu varsayılan olarak izler ve bu da gerçek dünya hareketlerinizle ilgili çok fazla veri toplamasına olanak tanır. Bunu durdurmak için ayarlara gidin: Uygulamayı başlatın, ekranın sol üst kısmındaki Menü düğmesine (üç satır) dokunun ve Ayarlar’a (Android’de) veya dişli simgesine (iOS’ta) basın. Ayarlar içinde Kişisel içerik seçeneğini seçin ve konum geçmişi özelliğini kapatın.

Piyasada milyonlarca uygulama var, bunların davranışlarını kaydetmelerini engellemeye yönelik sert ve hızlı kurallar yok. Ancak genel olarak, iyi bir ilk adım, yukarıda belirtilen ayarları (gizli modda ve izlemeyi durdururken) kontrol etmektir.

Bu seçenekleri bulamazsanız, etkinliğinizi manuel olarak temizlemeniz gerekir. Bu işlem işletim sisteminize bağlı olarak değişecektir.

Android’de Ayarlar> Uygulamalar ve bildirimler’i açın , listeden bir uygulama seçin ve Depolama> Depolama alanını temizle‘ye basın . Bu, uygulamanın yerel olarak sakladığı tüm verileri temizler. Daha sonra, uygulama sıfırdan kuruluymuş gibi davranacaktır, bu yüzden tekrar giriş yapmanız, tercihlerinizi ayarlamanız vb.

İOS’ta, aynı seçeneği bulamazsınız, ancak bir uygulamayı kaldırıp yeniden yükleyerek aynı etkiye sahip olabilirsiniz. Ayarlar uygulamasını açın, Genel> iPhone Depolama’ya dokunun ve uygulamalarınızdan birini seçin. Ardından , tüm verilerini silmek için Uygulamayı Sil’i seçin . Son olarak, programı App Store’dan tekrar yükleyin .

Tüm uygulamalarınız için bunu her gün yapmak çok pratik değil. Ancak, yola çıkmadan önce veya yeni bir başlangıç ​​yapmak istediğinizde, belirli aralıklarla (ayda bir kez) manuel olarak temizlik yapmayı seçebilirsiniz.

Arama Geçmişini Sil
Birçok mobil uygulama verileri yerel olarak ve bulutta depolar ; böylece bilgilerinizi diğer cihazlarla senkronize edebilirler. Bu, arama kayıtlarını telefonunuzdan silmek için birden fazla platformda kayıtları silmeniz gerektiği anlamına gelir.

Örneğin, Google hesabınız Android telefonunuzdan çalıştırdığınız aramaların geçmişini depolar. Bu kayıtları silmek için, onlara web’den erişmeniz gerekiyor. Tarayıcınızı açın ve Google etkinlik geçmişi sayfanıza gidin. Click Menüsü sonra, üst soldaki düğmeye (üç hat) tarafından etkinliği sil . Zaman aralığını ve içerik türünü ayarlayın – her şeyi silmek için, bunlar sırasıyla Tüm zaman ve Arama olmalıdır ve Sil’i tıklayın . Bu, arama geçmişinizi, Android ve Google arama motoru dahil olmak üzere kullandığınız tüm Google bağlantılı ürünler arasında siler.

İOS’ta, benzer bir etkinlik temizleyici bulamazsınız. Ancak, Spotlight’ın geçmiş aramalarınıza ihanet olarak göstererek ihanet etmesini engelleyebilirsiniz. Bu özelliği kapatmak için Ayarlar uygulamasına gidin, Siri ve Arama’ya dokunun ve Arama anahtarındaki Önerileri devre dışı bırakın . Şimdi, bir şeyler aramak için telefonunuzu annenize ödünç verdiğinizde, geçmiş arama terimlerinizi görmeyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir