Loading...
Ticaret

Bir İşletmeyi Finanse Etmenin 9 Yolu

Her yıl binlerce kişi şirket kuruyor. İşleri farklı olsa da, bu insanların hepsinin ortak bir yönü vardır: hepsinin şirketlerini finanse etmek için para biriktirmesi gerekmesi – işi işten atmak ve şirket giderlerini karşılamaktır.

Bu kısa kılavuz, işinizi finanse etmenin en yaygın yollarını ve akılda tutulması gereken bazı önemli uyarıları ele almaktadır. Özellikle finans uzmanları olmak istemeyen ancak gerçekleri – alt satırda isteyen küçük ve orta ölçekli işletme sahipleri için yazılmıştır.

Temeller – Borç vs Eşitlik

Küçük bir işletmeyi finanse etmek için iki temel yol vardır: borç ve hakkaniyet.

Borç – belirli bir süre içinde geri ödenmesi gereken belirli bir miktar para sağlayan bir kredi veya kredi limiti. Çoğu kredi varlıklar tarafından güvence altına alınır, yani ödeme yapmazsanız borç verenin varlıklarını elinden alabilir. Bir kredi de teminat altına alınabilir, krediyi temin eden özel bir varlık yoktur.

Eşitlik – işinizin bir kısmını satmak (hisse senedi hissesi satmak olarak bilinir). Bu durumda, genellikle yatırımı geri ödemek zorunda değilsiniz, çünkü özkaynakların yeni sahibi, bu hisse senedi ile ilgili tüm avantajları, oy haklarını ve nakit akışını alır.

Ürün adından bağımsız olarak, tüm finansman çözümleri borç, öz sermaye ya da her ikisinin karma birleşiminden oluşur. “İyi” veya “kötü” çözümlerin olmadığını unutmayın. Sizin için en iyi çözüm, özel durumunuza ve gereksinimlerinize bağlıdır.

İşte, bir işi finanse etmenin daha yaygın yöntemlerinden bazılarına genel bakış:

  1. Tasarruf

Belki de bir işi finanse etmenin en kolay yolu kendi paranızı kullanmaktır. İdeal bir dünyada, bir süre para biriktirmeli ve işinizi finanse etmek için bu parayı kullanmalısınız. Bu muhtemelen bir şirket kurmak için en akıllı, en muhafazakâr ve en güvenli yoldur. Bununla birlikte, bu tür bir finansman ile ilgili bariz bir sorun, kurtarabileceğiniz para miktarı ile sınırlı olmanızdır.

Bazı girişimciler bunu bir adım daha ileriye götürür ve evlerinden (ev kredisi aracılığıyla), emeklilik planlarında veya sigorta poliçelerinden para alırlar ve işlerini yürütmek için bu fonları kullanırlar. Bu çok riskli bir stratejidir, çünkü eğer iş başarısız olursa, evinizi, emekliliğinizi ve sigortanızı kaybetmeye hazırsınız demektir. Ve ilk beş yılda birçok küçük işletmenin başarısızlığa uğraması nedeniyle, ihtimaller size karşı yığılır.

Bu konudaki ilerleyişimiz: Bir işi başlatmak veya işletmek için çalışmak harika bir fikir. Bununla birlikte, riskli iş girişimlerini finanse etmek için emeklilik tasarrufları, konut kredileri, sigorta kredileri ve benzeri kaynakları kullanmaya karşıyız. Bunu yapmayı düşünüyorsanız, nitelikli bir mali danışmanla konuşmayı düşünmelisiniz.

  1. Kredi Kartları

Kredi kartları, bir işi finanse etmenin ve nakit akışınızı genişletmenin etkili bir yolunu sağlayabilir. Tedarikçilere ödeme yapmak ve genellikle indirim, belirli korumalar veya diğer ödüller kazanmak için bunları kullanabilirsiniz. Kredi kartlarının olumsuz tarafı, doğrudan kredi puanınıza bağlı olmalarıdır.

Nakit avanslar başka bir fon kaynağıdır. Çoğu kredi kartı şirketi nakit avanslarına sınırlama getirmekte ve onlar için yüksek oranlar talep etmektedir. Bu nedenle, nakit avansları kullanmak pahalı olabilir, ancak son çare olarak da yararlı olabilirler.

Bunu almamız: Kredi Kartları, özellikle de tedarikçilere ödeme yapmak için kullanıyorsanız, işletme sermayenizi genişletme ve nakit akışı sorunlarını azaltma konusunda çok yardımcı olabilir. Kendinizi aşırı uzatmamaya dikkat edin ve kredi puanınızın kartı nasıl kullandığınızdan etkilendiğini unutmayın.

  1. Arkadaş ve Aile

Pek çok girişimci, küçük işletmelerini arkadaşlarına ve ailelerine yatırım yapmaları için yardım eder. Arkadaşlarınız ve ailenizden, şirketinizin bir kısmını satmalarını sağlayan bir öz sermaye yatırımı yapmasını isteyebilir veya bir işletme kredisi isteyebilirsiniz.

İş finansmanının kaynağı olarak arkadaşların ve ailenin kullanılmasıyla ilgili iki sorun vardır. Birincisi, eğer iş başarısız olursa, ilişkiyi etkileme riski taşıyorsunuz. Anlaşılabilir bir şekilde, insanlar para kaybetme olasılığı söz konusu olduğunda genellikle çok dokunaklı olurlar. İşiniz uğruna ilişkinizi riske etmeye istekli olup olmadığınızı kendinize sormalısınız.

İkinci problem, siz istemeseniz bile büyük olasılıkla bir iş ortağı kazanacak olmanızdır. Paraları söz konusu olduğunda, “sessiz ortaklar” olarak adlandırılanlar bile çok konuşkan ve fikir sahibi olabilirler. Arkadaşınızın veya aile üyenizin iş kararlarınıza dahil olmak isteyeceği gerçeğine güvenebilirsiniz. Bu dinamik, özellikle tavsiyelerini göz ardı etmeyi seçerseniz, ilişkiyi etkileyebilir.

Bunu almamız: Arkadaşlarınıza ve ailenize bir öz sermaye yatırımı yapmak için başvurmanız, çok dikkatliysanız şirketinizi finanse etmenin iyi bir yolu olabilir. Sözleşmeyi yazılı olarak aldığınızdan ve bir avukatın sizin için taslak oluşturduğundan emin olun. Ayrıca, yatırımcılarınızı işinizin riskleri konusunda eğitmek için çok zaman harcamalısınız. Son olarak, sadece kaybetmeyi göze alabilecekleri para yatırmak için onları hatırlatmayı düşünmelisiniz.

  1. SBA Mikroova Programı

SBA’nın az bilinen ama son derece yararlı bir mikrofonu programı var. Küçük işletmeler için 50.000 $ ‘a kadar işletme kredileri sağlayın. Doğrudan kredi sağlamıyorlar; bunun yerine, kredileri finanse etmek için aracılar kullanırlar (listeyi burada bulabilirsiniz). Bu aracıların çoğu, aynı zamanda yönetim yardımı sağlar ve bir kredi için şart koşulu olarak eğitim gerektirebilir. Bu programın avantajı, eğitim ve yardımlarının çoğu zaman başarı şansınızı arttırmasıdır.

Bunu ele aldık: Bu, SBA’nın işletmelerini başlatmak ve işletmek için paraya ihtiyaç duyan girişimcileri hedef alan harika bir programdır. Sağladıkları teknik yardım, bu programı küçük işletme sahipleri için harika bir alternatif haline getirmektedir.

  1. Akıl

ABD’deki en büyük mikrofinans ve küçük işletme kredileriyle ilgili bir açıklık var ve her eyalette ofisleri var. Bir anlamda, bir SBA Microloan’a benziyorlar. Başlangıç ​​finansmanı sağlarlar ve aynı zamanda devam eden endişeleri de finanse ederler. Genel finansmana hak kazanmak için altı aydan beri iş yapmak zorundaydınız ve borcun geri ödenmesi için diğer şartların yanı sıra yeterli nakit akışına sahip olmanız gerekir. Accion ayrıca 10.000 $ ‘a kadar başlangıç ​​kredileri sunuyor.

Bu konuda yaptığımız çalışma: Accion, küçük şirketler için, özellikle kendi topluluklarında güçlü yerel kökleri olanlar için büyük bir finansman kaynağıdır.

  1. Melek Yatırımcıları

Melek yatırımcıları, genellikle bir özsermaye satın alma yoluyla, şirketlere yatırım yapan özel kişiler veya küçük yöneticilerdir. İşe başlamak ve büyümeye yardımcı olmak için para, uzmanlık ve rehberlik sağlayabilirler. Bir melek yatırımı yapmak çok zor olabilir çünkü yatırımcının büyüme potansiyelini ve makul bir çıkış stratejisiyle uygulanabilir bir iş planını görmesi gerekiyor. Bir çıkış stratejisi, yatırımcının yatırımlarını geri kazanmasını ve karlarını almasını sağlayan bir likidite olaydır. Çoğu melek yatırımının üç ila beş yıllık bir zaman ufku vardır.

Bunun üzerine: Melek yatırımcıları, sektörde tecrübe ve iletişim sağlayabilecek bir melek bulursanız iyi bir seçenek olabilir. Hisse senedi satışını nasıl yapılandıracağınızı anlamanıza yardımcı olacak uzman bir avukat ve muhtemelen bir CPA tutmanız çok önemlidir; Aksi takdirde, daha sonraki fonlarda büyük ölçüde seyreltilmiş bir sahiplik hissesi ile sonuçlanabilir. Angel Capital Association’da melek yatırımcılarını bulabilirsiniz.

  1. İşletme Kredileri ve Kredi Limitleri

Bunlar bir bankanın işinizi yürütmek için finansman sağladığı iyi bilinen ürünlerdir. Bir kredide, banka size yıllarca geri ödenen bir miktar para verir. Bir kredi limiti, gerektiğinde kullanılabilecek ve bir kredi kartı gibi düzenli bir şekilde geri ödenebilen bir döner tesis sağlar.

Bir kredi veya işletme kredisi almak zor olabilir. Banka’nın ana ilgi alanı geri ödeme almaktır. Ve onların tercih edilmesinin tercih edilen yolu, işinizin zaten yarattığı nakit akışıdır. Sonuç olarak, şirketinizin sadece nakit üreten ve önemli varlıkları olan kanıtlanmış bir siciline sahip olması durumunda finansman sağlayacaktır.

Bunu almamız: Krediler ve kredi limitleri, bir işi finanse etmenin harika bir yoludur. Kredi limitleri, nakit akışı eksikliklerini ele almak için özellikle yararlıdır. Ancak, bu tür bir finansmanın sağlanması zordur ve nadiren sınırlı deneyime sahip küçük şirketler için bir seçenek değildir.

  1. Faktoring

Bu tür bir finansman son yıllarda popülerlik kazanmıştır ve şimdi sıradan bir durumdur. Faktoring, müşterilerinizin faturalarını yavaşça ödemesi nedeniyle şirketinizin nakit akışı problemleri olduğunda güvenilir bir finansman kaynağı sağlayabilir. Bununla birlikte, yalnızca iyi kredi alan ticari ve resmi müşterilerle çalışıyorsanız faktoring’i kullanabilirsiniz. Doğru kullanıldığında, hat nakit akışınızı artırabilir ve yeni müşteriler almanızı sağlayabilir. Burada nasıl çalıştığını görebilir ve burada bir alıntı alabilirsiniz.

Bu bizim için: Bu, brüt kar marjları yüksek olan ve tek sorunu yavaş ödeme yapan müşteriler yüzünden nakit akışı olmaması olan şirketler için harika bir seçenek olabilir. Faktoring elde etmek nispeten kolaydır ve hat genellikle çok esnektir.

  1. Satınalma Siparişi Finansmanı

Alacaklı faktoring gibi, satınalma siparişi finansmanı da son yıllarda popülerlik kazanan özel bir fon kaynağıdır. Malları yeniden fiyatlandıran ve tedarikçilerine ödeme yapmak için paraya ihtiyaç duyan şirketlere yardımcı olmak için tasarlandı. Finans şirketi tedarikçinize doğrudan ödeme yapar, bu da büyük siparişleri yerine getirmenizi sağlar.

Bu çözüm, büyük sipariş almış ve tedarikçi maliyetlerini karşılamak için paraya ihtiyaç duyan küçük şirketler için çok etkili olabilir. Maliyet ve yeterlilik parametreleri göz önüne alındığında, yalnızca yüksek marjları olan ve ürün özelleştirmesi gerektirmeyen işlemler için çalışır (nasıl çalıştığını öğrenin).

Bunu almamız: Bu tür bir fon sadece işlemin mamul malların yeniden satışına yönelik olması ve brüt kar marjlarının% 30 veya daha yüksek olması durumunda geçerlidir. Bununla birlikte, işleminiz uygunsa, büyük işlemlerin hakkaniyetinden vazgeçmeden ele alınması harika bir araçtır. Faktoring gibi, fon finansmanı için yeterlilik nispeten basittir.

Feragatname: Faktoring ve satınalma siparişi finansmanı sağlıyoruz, bu nedenle bu ürünler hakkındaki görüşlerimiz önyargılı olabilir. Bir işletme finansmanı işlemine girmeden önce daima bir yasal ve mali uzmana danışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir