Loading...
Webmaster

SEO Temelleri: Sitenizi Optimize Etmek için İhtiyacınız Olan 22 Temel Bilgi

Burada, arama motoru optimizasyonuyla ilgili bilmeniz gereken temel şeylere, kurumunuzdaki herkesin iyi bir teknik anlayışa sahip olmaması durumunda en azından farkında olması gereken bir disipline bakacağız.

Tüm zamanların en popüler makalelerinden biri, Sitenizi Optimize Ederken 8 Temel Gerekçe: SEO Temelleri. Yine de trafik açısından bizim için iş yapıyor, ancak ilk kez Nisan 2013’te yayınlandı, böylece bunu gecikmiş ve genişletilmiş güncellemesi olarak değerlendirebilirsiniz.
SEO nedir?

SEO, web sitenizin ve içeriğinin arama motoru sonuçları sayfalarındaki içeriğinin görünürlüğünü sağlamak için kullanabileceğiniz tüm yöntemlerin şemsiye terimidir.

Yöntemler, web sitenizdeki sahnelerin ardında elde edebileceğiniz teknik uygulamalardan (sitenin görünürlüğünü artırmak için kullanabileceğiniz tüm tanıtım ‘sayfa dışı’ yaklaşımlar için bunu ‘sayfa İçi SEO’ olarak ifade etme eğilimindeyiz) farklıdır. – geliştirme, sosyal medya pazarlaması.

Bu makalenin amacı için, görünürlük hakkında konuştuğumuzda, SERP’in web sitenizin “organik” sonuçlarda belirli arama terimleri için ne kadar yüksekte yer aldığını kastediyoruz. Organik sonuçlar, sayfada ödenen bölümler yerine doğal olarak görünenleri ifade eder

 

 

Neden SEO’ya ihtiyacınız var?

Güçlü bir site mimarisi oluşturmak ve net gezinme sağlamak, arama motorlarının sitenizi hızlı ve kolay bir şekilde dizine eklemesine yardımcı olur. Bu, daha da önemlisi, ziyaretçilere sitenizi kullanma konusunda iyi bir deneyim sunacak ve tekrar ziyaretleri teşvik edecektir. Google’ın kullanıcı deneyimine giderek daha fazla önem verdiği göz önünde bulundurulmaya değer.

Ne zaman web sitenize arama motorları tarafından ne kadar trafik sürülür söz konusu olduğunda, yüzdesi, önemli ve belki de SEO’nun öneminin en açık göstergesidir.

2014 yılında Conductor, tüm web trafiğinin% 64’ünün organik aramadan geldiğini,% 2’sinin sosyal,% 6’sının ücretli aramada,% 12’sinin doğrudan ve% 15’inin diğer yönlendirme kaynaklarından geldiğini öne sürmüştür.

Bu, kendi verilerimizle, organiklerden gelen SEW trafiğinin yaklaşık% 70-75’ini karşılar.

Tüm organik trafiğin 2015 yılında Google’ın küresel organik arama trafiğinin% 90’ından fazlasını oluşturduğu tespit edildi. Açıkçası Google SERP’lerinde güçlü bir varlığa ihtiyacınız var, ancak ne kadar güçlü?

Eh, Gelişmiş Web Sıralaması (ki daha önce Google’a nasıl hakim olacağınız konusunda tartıştığım) bu çalışmaya göre, ilk SERP’de ilk beş sonuç, tüm tıklamaların% 67.60’ını ve sonuçların altı ile 10 arasında olduğunu gösteriyor. sadece% 3.73 hesabı.

Bu nedenle, sitenizin en iyi beş sonuçta görünmesi çok önemlidir.

Bunu nasıl başaracaksın? İki kategoriye ayrılan şu ipuçlarıyla: hangi arama motorlarının aradığı ve … davul rulosu… aradıkları şey değil.

 

Arama Motorları ne Arıyor?
1) Alaka düzeyi

Arama motorları, bir araştırmacının sorgusuna en uygun sonuçları sağlamaya çalışır, “kaç yaşında Ryan Gosling?” Sorusuna basit bir cevap olup olmadığı (bunun cevabı, Google’ın SERP’den ayrılmadan sağlaması muhtemel) daha karmaşık hale gelir. “Bana en yakın en iyi biftek restoranı nedir?” gibi sorgular

Arama motorları bu sonuçları nasıl sağladıkları, kendi iç algoritmalarına indirgenmezler, ki bu muhtemelen hiçbir zaman tam olarak belirleyemeyecektir, ancak kesin olabileceğiniz faktörler bu sonuçları etkileyecek ve hepsi alaka düzeyine dayanacaktır… Örneğin: bir araştırmacının konum, arama geçmişi, günün saati / yılı vb.

2) İçeriğinizin kalitesi

Düzenli, yararlı makaleler, videolar veya popüler ve iyi üretilmiş diğer medya türlerini düzenli olarak yayınlıyor musunuz? Arama motorunun kendisi yerine gerçek insanlara yazıyor musunuz? Pekala, yapmalısın. Searchmetrics’den sıralama faktörleri konusundaki son araştırmalar, Google’ın, içerik oluşturmak için popüler arama sorgularına dayalı anahtar kelimeler kullanmak yerine, bir ziyaretçinin niyetini anlayan daha uzun süreli içeriklere doğru ilerlediğini gösterir.

Temel olarak, anahtar kelimeler hakkında endişelenmeyi bırakın ve kullanıcı deneyimine odaklanın.

3) Kullanıcı deneyimi

Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için birçok SEO avantajı vardır. İlgili dahili bağlantıya ve ilgili içeriğe sahip, kolayca yönlendirilebilir, açık bir şekilde aranabilir bir siteye ihtiyacınız var. Ziyaretçilerinizi web sayfanızda tutan ve daha fazlasını keşfetmek için aç olan her şey.

4) Site hızı

Web sayfalarınızın yükleme hızı, arama motorları için ne kadar hızlı bir şekilde farklılaştırıcı oluyor. Google, yakında Accelerated Mobile Page (AMP) platformunda barındırılan etiketleme sonuçlarına başlayabilir. Bu nedenle, bu muhtemelen 2016’nın “mobilegeddon’u” olabilir.

5) Cihazlar arası uyumluluk

Web siteniz ve içeriğiniz belirli bir ekran boyutu veya cihazı için eşit şekilde optimize edilmiş mi? Google’ın duyarlı tasarımın tercih edilen mobil optimizasyon yöntemi olduğunu belirttiğini unutmayın.

6) Dahili bağlantı

Sitenizin açık ve kullanımı kolay bir gezinme sağlamasının avantajlarından bahsettik, ancak aynı zamanda editörlerin ve yazarların sitenin etrafındaki trafiği arttırmaya yardımcı olacak makaleler yayınlarken ve daha yüksek bir güce yol açabilecekleri bir uygulama da var. Google için sinyaller: dahili bağlantı. (Orada ne yaptığımızı gördünüz mü.)

Dahili bağlantı birçok avantajı vardır:

Daha fazla okuma seçeneği ile kitlenize sunar. Uygun oldukları sürece ve açık çapa metni (herhangi bir bağlantıdaki tıklanabilir vurgulanmış kelimeler) kullanırsınız. Bu, hemen çıkma oranlarınızı azaltmaya yardımcı olabilir.

Belirli anahtar kelimeler için sıralamanızı geliştirmeye yardımcı olur. Bu makalenin “SEO temel öğeleri” terimine sahip olmasını istiyorsak, benzer bağlantı metninin varyasyonlarını kullanarak diğer yayınlardan bağlantıya geçmeye başlayabiliriz. Bu, Google’a bu gönderinin “SEO temel bilgileri” araması yapan kişilerle alakalı olduğunu söyler. Bazı uzmanlar, bağlantı metninizi, Google’ın “şüpheli” olarak aynı tanımları görebildiği aynı sayfaya işaret etmesini önermektedir.

Google’ın sitenizi taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olur. Sitenizde yeni bilgiler almak için gönderilen bu küçük Googlebotlar, içeriğinizin ne kadar yararlı ve güvenilir olduğuna dair daha iyi bir fikre sahip olacaktır.

7) Yetki

Bir yetkili web sitesi, kullanıcılarının, sektörde faaliyet gösterdiği sektörün, diğer web sitelerinin ve arama motorlarının güvendiği bir sitedir. Geleneksel olarak bir otorite web sitesinden bir bağlantı, güven oylaması olarak görüldüğü için çok değerlidir. Bunların ve sahip olduğunuz daha yüksek kaliteli içeriğin daha fazlası, kendi sitenizin de bir otorite haline gelmesi olasılığı daha yüksektir.

Bununla birlikte, yukarıda bahsedilen Searchmetrics araştırmasının da gösterdiği gibi, geri bağlantılar ile sıralamalar arasındaki yıllık korelasyonlar azalmaktadır, bu yüzden bir zamanlar düşündüğümüz gibi zamana bağlı bağlantılar üzerinden SEO için önemli olmayabilir.

Bu yeni parçanın yorumlarında, konuyla ilgili çeşitli görüşler sunan bir pazarlama KPI’sı olarak bağlantılarda iyi bir tartışma var.

 

8) Meta açıklamaları ve başlık etiketleri

Bir meta açıklamaya sahip olmak, SERP’deki sıralamanızı mutlaka iyileştirmeyecektir. Ancak, bir makaleyi yayınlamadan önce mutlaka kullanmanız gereken bir sonuçtur. Bu, sonucunuzu tıklayan bir arama şansınızı artırmanıza yardımcı olabilir.

Meta açıklama, arama sonuçlarında sayfanızın URL’sinin altında görünen metnin kısa paragrafıdır. Ayrıca, CMS’nizde tam kontrol sahibi olmanız gereken bir şeydir.

İşte WordPress’te:

wordpress’te meta açıklaması:

Net bir şekilde yazınız (156 karakterin altında), açıkça ve başlığınızla ve makalenin içeriğiyle alakalı olduğundan emin olun.

Burada daha fazla rehberlik bulunur: SEO için meta açıklamaları nasıl yazılır.

Başlık etiketleri, arama motorlarına ve ziyaretçilere sitenizin ne hakkında olduğunu en kesin ve doğru şekilde bildirmek için kullanılır. Başlık etiketinizdeki anahtar kelimeler, arama motoru sonuçlarında (sorgu bu anahtar kelimeleri kullanıyorsa), tarayıcınızın sekmesinde ve sitenizi harici olarak paylaşırken vurgulanır.

Kendi başlık etiketinizi sitenizin HTML <head> alanına yazabilirsiniz:

<head>
<title> Örnek Başlık </ title>
</head>

Sayfayı ve kendi marka adınızı açıklayan birkaç doğru anahtar kelime kullanmalısınız. Sadece alakalı anahtar kelimeleri kullanın, ve dikkate alınması gereken en önemli şey, arama motorları için biçimlendirme yapmanıza rağmen, insanlar için yazmanız gerektiğidir.

Başlık etiketlerine tam kılavuzumuzda bulunacak çok daha pratik rehberlik var.

 
9) Şema işaretlemesi

Sayfalarınızın HTML’ine Şema işaretleme ekleyerek arama sonuçlarınızın daha çekici görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu, arama sonuçlarınızı zengin medya oyun alanına dönüştürmeye yardımcı olabilir, yıldız oyları, müşteri puanları, resimler ve diğer yararlı bilgilerden yararlanır.

tarif için şema işaretlemesi:

Schema, Google dahil olmak üzere çoğu arama motorunda da tercih edilen işaretleme yöntemidir ve kullanımı oldukça kolaydır.

 

10) Doğru şekilde etiketlenmiş görüntüler

Birçok kişi, görüntülerine içerik yüklediklerinde alt özelliğini dahil etmeyi unuturlar. Ancak bu, kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir şeydir. Çünkü Google, resimlerinizi göremez, ancak alt metni “okuyabilir”.

Resminizi alt metinde olabildiğince doğru bir şekilde açıklayarak, resimlerinizin Google Görsel aramasında görünme olasılığını artıracaktır.

Ayrıca, sitenizin ‘ekran okuyucu’ yazılımını kullanan kişiler için erişilebilirliğini artıracaktır.

 

11) Dökmeyen içerik

İnterneti ins hızlı kazan ’haber öyküleri ile doldurmak yerine, daha az bilgi sahibi olmakla birlikte, neden daha da dökmeyen içerikler yayınlamıyoruz.

Daha düşünceli, yararlı ve pratik-tavsiyeye dayalı makaleler, trafiği artırmak ve SERP’lerdeki yüksek görünür pozisyonları işgal etmek açısından çok uzun vadeli kazançlara yol açabilir.

Her zaman dökülmeyen içeriği planlamak ve oluşturmak için bir kılavuz.

12) Alan adları

Alt site adları (sihirlikampus.kategori.seo.com) yerine alt site kök etki alanlarını (sihirlikampus.com/kategori/seo) kullanmalısınız, çünkü bu, genel site mimariniz için daha iyidir.

Ayrıca, spam olarak kabul edildiğinden, tire (sihirli-kampus.com) ve alternatif Üst ​​düzey alan adlarından (.biz .name .info) uzak durmalısınız.

‘Anahtar kelime açısından zengin’ alan adının bulunması, Google’dan daha fazla incelemeye yol açabilir. Moz’a göre, Google’ın “yüksek kaliteli olmayan anahtar kelime bakımından zengin alanlara sahip sitelere öncelik vermemesi” gerekiyor. Alanınızda bir anahtar kelimeye sahip olmak hala yararlı olabilir, ancak aynı zamanda arama motorlarından daha yakından inceleme ve olası bir negatif sıralama etkisine de yol açabilir.

Ayrıca, www olmayan bir siteyi işlettiğinizden emin olmalısınız. önek, www.example.com adresinde bulunan kullanıcılar sitenize yönlendirilecek. Bu gerçekleşmezse, Google bunların iki farklı site olduğunu ve görünürlüğünüzün ele geçirilebileceğini varsayabilir.

13) Başlıklar ve izinler

Makalelerinizin başlıkları, SERP’lerde tam görünürlüğünü sağlamak için 55 karakterin altında olmalıdır. Çabuk, çekici ve mümkün olduğunca açıklayıcı olduklarından emin olun (bu genellikle imkansız bir dengedir). Sadece clickbait başlıklarından uzak durun, içeriğin sunmadığı bir şey için söz vermeyin.

Otomatik olarak ayarlandıktan sonra, CMS’inizde normalde değiştirebileceğiniz permalink (veya URL), başlığın tam olarak eşleşmesi gerekmez. Google, önce en önemli anahtar kelimeleri koymanız gereken üç ila dört anahtar kelime kullanabileceğinizi belirtmiştir.

14) Yorumlar

Yorum sisteminizi kapatmayın. Mesajlarınızda diyaloga katılan düzenli yorumculardan oluşan yoğun bir topluluğa sahip olmak, ziyaretçilerin içeriğinizi konuyla ilgili olarak kendilerine ait ilgili noktaları oluşturmaları veya övmeleri veya acımasızca içlerinden kurtulmaları için yeterince özen gösterdiklerini gösterir. Her iki durumda da, en azından insanlar bunu okuyor.

Sadece spam yorumlarının filtrelenmesi ya da derhal kayma olasılığının ortadan kaldırılması konusunda çok dikkatli olun. Ayrıca, nofollow değerini yorum bölümünüze eklemenin de yararı olur, böylece Google, görünebilecek hatalı bağlantıları yok sayar.
15) Yerel SEO

Giderek artan Google, kullanıcılara konumlarına göre sonuç sunuyor. Bu, gerçek dünyada, bir araştırmacının dikkatini doğru zamanda, yani caddede yürürken, cep telefonlarında ve bir yere yiyecek bir şeyler ararken dikkat çeken işletmeler için özellikle önemlidir.

Google Benim İşletmem’e kayıt olmanız ve tüm bilgilerinizin açılış saatleri, iletişim bilgileri, müşteri yorumları ve doğru şekilde kategorize edilmiş gibi doğru ve güncel olduğundan emin olmanız gerekir.

16) Sosyal

Sitenizin görünürlüğünü teknik olmayan SEO araçlarıyla artırabilmenin en belirgin yolu, elbette sosyal medya pazarlamasıdır.

Tüm ilgili sosyal kanallarda (izleyicileriniz nerede olursa olsun) bulunduğunuzdan emin olmanız ve içeriğinizi sadece yüzü olmayan bir şekilde yayınlamaktan değil, aynı zamanda bir müşteri hizmetleri kanalı olarak kullanmak ve bir dostla insanlarla gerçekten etkileşimde bulunmaktan geçmeniz gerekir. , yardımsever ve eğlenceli bir şekilde.

Sosyal sinyaller ve arama sıralamaları arasındaki gerçek ilişki çok fazla tartışılan bir konu olmakla birlikte, konuyla ilgili iyi bir genel bakış.
Aradığınız arama motorları nelerdir?

Bir Google ceza puanının tamamını sitenize getirebilecek birçok “siyah şapka” uygulaması vardır. Bu nedenle, şu anda mükemmel bir kolaylık kazanmış gibi görünse bile aşağıdakileri yapmaktan kaçınmanız en iyisidir.

17) Anahtar kelime doldurma

Özellikle sayfalarınızın sitenizin okunabilirliğini etkilediklerinde, sayfalarınızdaki anahtar kelimeleri aşırı kullanmak. Google’ın anahtar kelimeleri artık bir sıralama faktörü olarak kullanmaya devam edip etmediği tartışmalıdır.

18) Bağlantı satın alma veya aşırı link değişimi

Bir bağlantı çiftliğine yaklaşmayı mı düşünüyorsun? Sadece yapma. Buna bile değmez. Sitenize en değerli bağlantılar, kendi nişınızdaki yetkili sitelerden gelen bağlantılardır.

19) Can sıkıcı reklamlar

İçeriğinizi okuma zevkini yok eden ve sitenizin hızını yavaşlatan aşırı müdahaleci bir şey.

20) Mobil uygulama geçiş reklamları

Uygulamanızı indirmek için tam ekran reklam içeren mobil ziyaretçileri sunuyorsanız, Google artık mobil cihazlar için uygun olmadığını düşünecektir.

21) Çoğaltılan içerik

Google, kendi sitenizde veya farkında olmadığınız bir başka içerikte iki aynı içerik parçasını bulursa, yalnızca bu sayfalardan birini endeksleyecektir. Kazıyıcı sitelerin farkında olmanız, içeriğinizi otomatik olarak çalmanız ve kendi başınıza yeniden yayınlamanız gerekir. Burada, içeriğinizin başka biri için daha iyi çalışıp çalışmadığıyla ilgili Graham Charlton’un kapsamlı araştırması.
22) Gizli metin ve bağlantılar

Kullanıcının göremeyeceği sıralamaları manipüle etmenin bir yolu vardır, ancak Google muhtemelen sizi bulacaktır ve cezalandıracaktır.

Beyaz bir arka planda beyaz metin kullanmaktan uzak durun, ekran dışına metin yerleştirme, yazı tipi boyutunu sıfıra ayarlama veya virgül veya tam durak gibi tek bir karakterde bir bağlantıyı gizleme.

Bu son durakta bir link koyma isteği inanılmaz derecede yüksek.

Doğru, o notta bitireceğim. Açıkçası bu, ilk SEO çalışmalarınıza yardımcı olmak için yapabileceğiniz her şey değildir, ancak en azından iyi bir temel oluşturur

Eksik, yanlış veya eklenmesini istediğiniz yerleri bize bildiriniz.

Bizimle İletişime Geçiniz

 

3 comments
  1. Engin

    Yeni başlayan arkadaşlar için çok iyi bir rehber olmuş. Umarım faydalı kişilere ulaşır bu yazı çok mühim noktalara değiniliş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir