Loading...
Sosyal Medya

Terry Pratchett’in 36 Alıntıda Muhteşem Bir Espri Anlayışı

Çağımızın en zekice hazırlanmış fantastik yazarlarından biri, 12 Mart 2015’te vefat etti. Yetenekli İngiliz hiciv yazarlarından Sir Terence Pratchett, başka hiçbir şeye benzememişti: yetenekli, akıl almaz esprili ve sıra dışı cesur. Discworld dizisinin ve ünlü ‘Unadulterated kedinin’ yazarı, ölümünden birkaç yıl önce nadiren Alzheimer’lerle savaşıyordu. Bundan dolayı, Pratchett artık yazamadı, ancak yine de yeni çalışmalarını ses kaydı yaparak ve konuşma tanıma programlarını kullanarak çalışmaya devam etti. Yine de zorluklarına rağmen, Pratchett’in kitapları hala tekil ironik yaşam sevgisiyle doluydu.

Sihirli Kampüs’de, Terry Pratchett’ın kitaplarından ve röportajlarından bazı alıntılar paylaşmaya karar verdik. Bir kez daha, bu sözler (zaman zaman atasözlerine yakınlar), mizahın ve en sevdiği etkinliklere ilgi duymanın, hepimizin kullanabileceği en iyi ilaçlar olduğunu gösteriyor.
1. Yani, bu dünyadaki her şey doğal seyrini sürdürdü. Başın üstünden toplanan diğer her şey hariç.
2. Her isim bir kişiye uyar. Bir ismi zemini paspaslamak için rahat olmalı.
3. Kimse saçmalıklarında kulaklarına oturmayı sevmez ve bu, çiçeklerle ilgili olarak, büyümeye devam ettiklerinden daha da doğrudur.
4. Başarının önemli bir bileşeninin, yapmaya çalıştığınız şeyin yapılamayacağını bilmediği iyi bilinir.
5. Bir kediye, gece yarısı etrafındaki gergin ve endişeli bir sesle bağırmayacağınız bir isim verin.
6. İnsanlar hayatı çok ilginç kılar.
7. Biliyor musun, bir evrende, harikalar dolu, onlar, can sıkıntısını icat etmeyi başardılar.
8. Her zaman, taç giyme töreninizi alkışlayan kalabalığın, başlığınızı alkışlayacak aynı kalabalık olduğunu daima unutmayın. İnsanlar bir şov gibi.
9. Nefret, sırtı açıkken sevgidir.
10. Kötülük, insanlara bir şey olarak davranmaya başladığınızda başlar.
11. Credulous: Dünyada, evrende ve insanlığın içinde yer alan, hem çok bilgisiz kişiler, hem de en zeki ve ileri düzey matematikçiler ve fizikçiler tarafından paylaşılan görünümlere sahip olmak.
12. Kafanda bir şeyler bulmak ve orada nasıl takıldığını bilmemek korkunç bir duygudur.
13. Tarihin büyük zaferleri ve trajedilerinin çoğu, insanlar tarafından temelde iyi ya da temel olarak kötülükten değil, temelde insanlar olarak insanlar tarafından meydana getirilir.
14. Alınabilecek bir adam genellikle değersizdir.
15. İnsanlar için daha iyi bir dünya inşa etmek için gidemezsin. Sadece insanlar insanlar için daha iyi bir dünya inşa edebilirler. Aksi takdirde sadece bir kafes.
16. Yapana kadar her şey ilginç görünüyor.
17. İnsanlar kurtuluş için uzun süre beklemekten memnunlar, ama bir saat içinde açmak için akşam yemeği tercih ediyorlar.
18. İnsanlara ihtiyaç duymayan insanlara, insanlara ihtiyacı olmayan türden insanlar olduklarını bilmek için etrafta insanlara ihtiyaç vardır.
19. Eğer kediler kurbağaya benziyorsa, ne kadar pis, zalim küçük piçler olduklarını anlıyoruz. Stil. İnsanların hatırladığı budur.
20. Herhangi bir deneyim yaşamamanın çok fazla tecrübesi var.
21. Bir uçurumdan inerken, hayatınız kesin bir yön çiziyor.
22. Bazen gülüyorsunuz çünkü ağlamak için daha fazla alanınız yok.
23. Korkaklar en iyi stratejistleri oluştururlar.
24. Ölüm, vergilerden farklı olarak, sadece bir kez ortaya çıkıyor.
25. Bazen bir adamı cezalandırmak iyidir.
26. Sadece ayakları kayada olan kişiler havada kaleler inşa edebilirler.
27. Eğer anormal yeterince uzarsa normal olur.
28. Gerçekten önemli şeyler asla yazılmaz çünkü insanlar her zaman kendileri için gerçekten önemli olan şeyleri hatırlarlar.
29. Kaos her zaman düzeni yener çünkü daha iyi organize edilir.
30. Kelimelerin güce sahip olduğu doğrudur ve yapabildikleri şeylerden biri, konuşmacı onları durdurma şansına sahip olmadan önce birisinin ağzından çıkmaktır.
31. Neden gidiyorsun? Böylece geri gelebilirsin. Geldiğiniz yeri yeni gözlerle ve ekstra renklerle görebilmeniz için. Ve orada insanlar da seni farklı görüyorlar. Başladığınız yere geri dönmek, asla ayrılmamakla aynı şey değildir.
32. İnsanlığı kim yaratsa, büyük bir tasarım hatası bırakmıştı. Dizleri bükme eğilimiydi.
33. Bazen insanlar için yapabileceğiniz tek şey orada bulunmaktı.
34. Evlilik her zaman, sadece ötekinin horladığını yemin etmeye hazır iki kişiden oluşur.
35. Ne dilediğine dikkat et. Kimin dinleyeceğini asla bilemezsin.
36. Burada oturup bazen şaşkın ve kendime düşünüyorum, ‘Aslında işiniz burada oturup başka bir kitap yazmaktır. Dünyayı değiştirmek diğer insanlar içindir. ”Ve sonra ‘Hayır o’ ile kendime geri dönüyorum.
Geçen Temmuz, Terry Pratchett’in kötü sağlık nedeniyle uluslararası bir Discworld kongresine katılamadığı ilk zamandı. Ancak yazar, hayranlarına hitap ederek muazzam bir zaman geçirmelerini istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir