Loading...
Sosyal Medya

Jülyen Takvimi Nedir?

Jülyen takvimi, adında çağrıştırdığı gib Jül Sezar tarafından MÖ 46 yılında ortaya çıkan ve batı dünyasında 16. yüzyıla kadar kullanılan bir takvimdir. Uzun bir süre kullanılmasına karşın artık yıl hesaplamasındaki ufak bir fark sonucu yaklaşık her 128 yılda bir kayma oluşturduğu için, yerini Gregoryen takvimi almıştır.

Jülyen Takviminin Oluşum Süreci

Jül Sezar, o zamana kadar kullanılan takvimdeki karışıklıkları çözmesi için İskenderiyeli astronomi ile uzman olan Sosigenes’den yardım istermiştir. Sosigenes, 1 seneyi 365,25 gün olarak hesaplamalar yapıp oluşan mevsim kaymalarını düzeltmeyi hedeflemiştir. Böylece 4’e tam bölünemeyen yıllar 365 gün olmuş ve bu yıllardan artan çeyrek günlerse 3 yılın ardından gelen artık yıla eklenerek, artık yılı 366 güne çıkartmayı hedeflemiş hatta yapmıştır. Ayrıca 1 yılın 12 ay kalabilmesi için artık yıllarda aylar 6 ay 30, 6 ay 31 gün çekecek şekilde düzenlenmiştir, çok zekice değilmi. Artık olmayan yıllarda ise yılın son ayından 1 gün çıkarılmıştır. Bu da o dönemde yılbaşı mart olduğundan dolayı şubat ayının artık yıllarda 30, diğer yıllarda ise 29 güne çekilmesine sebep olmuştur, artık şubat ayını neden 29 çektiğini öğrenmiş olmalısınız. Ayrıca takvim düzenlemesini kendisi yaptığı için temmuz ayının ismini değiştirerek kendi adından gelen July ismini vermiş ve tarihe ismini kazımıştır.

Fakat Sezar’ın öldürülmesinden sonra takvimde yapılan bu yenilikler düzgün ve gerektiği gibi uygulanamadı. Takvim düzenlemelerini yapan Pontifeksler, 3 yılda 1 artık yıl uygulaması yaparak takvimdeki düzenlemeleri tekrar bozulmalara neden olmuştur. Bu uygulamanın yapıldığı yaklaşık 40 yıl boyunca 3 gün kayma meydana gelmiş ve MÖ 8. yılda Augustus 12 yıl boyunca artık yıl uygulamasını durdurarak bu kaymayı düzeltmiştir. Augustus tıpkı Jül Sezar gibi takvimde değişiklik yaptığı için ağustos ayının adını değiştirip kendi ismi olan Augustus’u vermiştir. Fakat ismi Sezar’dan gelen temmuz ayının 31, ağustos ayının ise 30 çekmesinden dolayı şubat ayından 1 gün alınıp ağustos ayına eklenmiştir. Böylece şubat ayı artık yıllarda 29, diğer yıllarda 28 güne düşmüştür.

One comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir