Loading...
Sosyal Medya

Stalk Nedir? Stalk Yapmak Ne Demek?

Stalk (Stalklamak),kelimesinin türkçesi ‘ sap ‘ anlamına gelmektedir. Stalk kelimesini google ve  google görsellerde aratırsanız sosyal meyda ile ilgili bir şey olduğunu önceden duymadıysanız anlamak oldukça zor. Çünkü bir önce dediğim gibi bitki sapı gibi bir anlama gelmektedir. Bunun sosyal medya ile ne ilgisi olduğunu şimdi sizlere anlatacağım.

Stalk  sosyal medya üzerindeki bir hesabı ve o hesabın aktivitelerini gizlice takip etmektir. Daha çok genç popülasyonu arasında bilinen bir aktivite olmaya başlayan Stalk, internet jargonunundaki yerini aldı ve hatta popüler trendlerden biri olarak uzun yıllar boyunca sosyal medyada yer almaya devam edecek. Stalk bir kullanıcı tarafından farklı amaçlarla yapılabilir. Örneğin gerçek hayatta hoşlandığınız birinin hangi aktivitelerden hoşlandığı hakkında bilgi sahibi olmak, sevgilisi olup olmadığını öğrenmek ve kişisel hayatı hakkında bilgi sahibi olmak için Stalk yapabilir yani sosyal medya profillerini takip edebilirsiniz. Stalk yalnızca iyi anlamda ilgi duyulan kişiler için gerçekleştirilen bir gizli takip değil. Kullanıcılar pek ala günlük hayatta kıskandıkları veya ilgi duymadıkları birini de Stalklayabilirler.

Stalk Yapmak

Aslında oldukça eğlenceli bir kavram olan Stalk yapmak, hedefinize aldığınız kişilerin sosyal medya üzerindeki aktivitelerini takip etmektir. Hangi gönderileri beğeniyor, hangi gönderileri paylaşıyor ve kişinin yaptığı paylaşımlar neler… Bunların tümünü Stalk yapmak eyleminin içerisine dahil edebiliriz. Stalk yapan kişileri tanımlamak için de Stalker sözcüğü kullanılmaktadır. Stalk yapan tüm herkesin bir Stalker olduğunu söyleyebiliriz.

Stalk Seviyesi Nedir?

İnternet jargonu içerisinde Stalk kelimesiyle birlikte yer almaya başlayan Stalk seviyesi ise tamamen soyut bir kavramdır. Örneğin bir kişiyi stalk’ladığınızda düşük stalk seviyesine sahipken beş on kişi stalk’ladığınızda Stalk seviyenizi stratosfere kadar çıkartabilirsiniz. Stalk seviyesinin belirlenmesinde belli bir kural yok, dediğimiz gibi bu kavram tamamen soyutsal ancak internet dili içerisinde kendine büyük bir yer edindiği de gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir